Hibin : 09 februari 2012 De verslechterende financiële draagkracht van bouwbedrijven zal ertoe leiden dat meer Nederlandse bouwbedrijven door buitenlandse bedrijven worden overgenomen. Dat is een van de conclusies van Atradius in de Market Monitor Bouw .
 |
 |
Het complete rapport, waarin ook de bouwsectoren van een aantal andere Europese landen onder de loep worden genomen, kunt u hier inzien.
De afgelopen maanden is het betalingsgedrag in de bouw over het algemeen licht verbeterd, vooral omdat bedrijven hun debiteurenbeheer hebben verbeterd, bijvoorbeeld door sneller aanmaningen te sturen. In 2011 is het aantal insolventies in deze sector gedaald met 3% ten opzichte van 2010, mede dankzij gunstige weersomstandigheden in het begin van 2011. De insolventiecijfers in de bouw lagen echter nog steeds 9% hoger dan in 2009: het eerste crisisjaar voor de sector. Atradius heeft vastgesteld dat het aantal kredietverzekeringsclaims de laatste zes maanden is toegenomen en verwacht dat het aantal insolventies in alle subsectoren van de bouw, uitgezonderd onderhoud en renovatie, in 2012 zal stijgen.
Als gevolg van de aanhoudende malaise hebben veel bouwbedrijven hun volumes en omzet en vooral ook hun orderportefeuilles zien krimpen. De financiële reserves van bouwbedrijven nemen af, tegelijk zijn de banken nog steeds terughoudend om kredieten te verstrekken aan bedrijven in de sector of aan particulieren die een huis willen kopen. Hoewel de groeiverwachtingen op korte termijn voor de bouwsector als geheel nog steeds pessimistisch zijn, blijft de overcapaciteit druk zetten op de marges. Het afgenomen consumentenvertrouwen en de oplopende werkloosheid (tot 5,8% in november 2011) zijn evenmin bevorderlijk. Al deze negatieve factoren zullen druk blijven uitoefenen op de prestaties van de bouwsector in 2012. |